Täidisõieline külaline kasvuhoones |
Sel aastal on selline lugu, et tegelikult on tomatid kasvanud päris ilusti. Kuid õppida on ikka veel ja veel, nagu ikka... Nimelt pole ma eelmistel aastatel kasvuhoonet puhastanud ning nüüd maksab see lõpuks kätte kuna mitmed taimed kannatavad ühe või teise haiguse käes. Kasvuhoone on parajalt vana ning logu - varakevadel liiga külm ning suvel liiga kuum. Tänu minu elukaaslasele on sel suvel lõpuks küll veidi parem lugu õhutusega - sai tellitud ning paika pandud kaks õhuakent, mis temperatuuri tõustes automaatselt avanevad. Aga sel sügisel tuleb siis kasvuhoone puhastamine tõsisemalt käsile võtta, loodetavasti ei lagune majake selle peale veel täiesti ära ;) Oleme küll uusi ka piilunud kuid sageli on nad kõvasti väiksemad kui ma tahaksin. Või siis on sobiva kasvuhoone soetamiseks rahakott liiga väike ;)
Sel aastal kasvatasin taimed ise ning lisaks sain mitu väga head taime naabrilt, kes minu õnneks kõiki oma taimi kasvuhoonesse ära ei suutnud mahutada :) Ei saanud küll täpseid nimesid taimedele kuid kõik olid suurepärased taimed, hästi kasvatatud ning varajased saagikandjad.
Naabri "apelsinitomat" |
Tomatid on ilusad ja ümarad. Enda rõõmuks avastasin, et kuigi see taim oli üks esimesi, kes oma saagi ära kandis ning kahjuks siis haiguste küüsi langes, on mul õnnestunud ühest küljevõsust väike uus taim kasvatada. Nii et tagantjärele saab veel natuke saaki enne kui hooaeg päris läbi saab!
"apelsinitomat" |
Naabri "must kirsstomat" |
Kollane kirsstomat naabrilt |
Siin naabrilt saadud kollane kirsstomat - samuti imeliselt magus ja hea ning üks varasematest kandjatest. Samuti võrreldes teistega väga haigustekindel, septembrikuuni kenasti hakkama saanud.
Ise kasvatatud Kumato tomat |
Ja pilt ka hetkest kui tomatid juba värvi hakkasid võtma. Taga üksikust interneti-oksjoni seemnest kasvatatud must kirsstomat, mis välimuse järgi läks täpselt kokku poest ostetud Indigo Rose tomatitega.
Terava otsaga poe-kirsstomat, pruunikaspunane |
Sellel pildil poetomati seemnest kasvatatud tumepunased-pruunikad kirsstomatid, millel omapärane terav ots. Ilmselt seemned olid mõne tomatitrio pakist, seetõttu polnud neil ka täpset nime antud. Paar taime said lõpuks ka õue, sauna seina äärde kasvama, kust lõppkokkuvõttes saab saaki ilmselt vähem. Aga võib-olla ka mitte, sest viljad on palju-palju suuremad kui kasvuhoones sees ning taimed on kokkuvõttes palju tervemad. Kasvuhoone kahest taimest jäi üks põdema ning kuigi vilju oli sama palju kui teisel, jäid need poole väiksemaks.
Terava otsaga kirsstomat |
Polbig |
Veel üks naabri kingitus, nimeks Polbig. Ilusad, ümarad punased tomatid, päris varajased. Taim pigem madalat kasvu. Kuigi üks haru haigestus, õnnestus haiget osa ära lõigates ülejäänud taim säästa.
Õitsemise pilt tuleb nüüd tagantjärele, sest kuidagi ei suutnud neid õigetpidi tõsta...
Polbig õitsemise ajal |
Indigo Rose |
Ootasin väga tema valmimist kuid maitse osas kahjuks ei täitnud ta ootusi.
Mõtlen, kas võisin teda kuidagi valesti hooldada? Kas võisin liiga palju väetada (samas oli seda võrdselt teiste taimedega, millele see sobis)? Kastmisega arvan, et oli ka kõik enam-vähem korras... Kasvuhoones oli vahepeal kindlasti ka liiga kuum, ent sellega said peamiselt kahjustada õied, mille avanemine jäi kõige palavamatesse päevadesse... Aga vähemalt salati sees oli see tomat väga ilus värv.
Väga raske oli ka aru saada, millal tomat valmis sai aga eks lõpuks ikkagi õppisin, et tomat peab alt olema oranzhikas. Samas - kui teda muudkui kangutada, et värvumist kontrollida, tuleb tomat lõpuks niisamagi varre küljest lahti..
Green Envy |
Hiiumaa Roheline |
Hiiumaa Roheline |
Ikka Hiiumaa Roheline |
Green Zebra |
Kuna see tomat sattus kasvama rucola kõrvale siis ilmselt ta väga palju midagi kasvatada ei jõuagi - rucola sügavad juured krabavad lihtsalt nii palju niiskust tema eest ära... Ilus ikkagi.
Praegu pole ühtegi pilti sellisest tomatist nagu Tshornaja Grusha, mis üsna ruttu haigestus ning polnud ei must ega ka pirn... Samuti pole pilti nendest, mis paraja dzhunglina kasvama jätsin - 1 taim Volkovit, 1 Muchamiel, 2 taime Mortgage Lifterit ning 4 taime tundmatutest poeseemnetest. Kuidagi sattusid kogu aeg ilmad sellised, et ma ei julenudki neid lõigata, et haigused kusagilt sisse ei läheks. Siis jätsingi nad lihtsalt tohutusse pusasse kasvama ning sellest hoolimata olen sealt saagiks saanud juba vast kümmekond tohutusuurt vilja, lisaks on sealt veel parajalt tulemas... Nii et võin rahul olla. Teine suur "pusa" on mul tomati külgvõrsetest kasvatatud taimed, mille puhul jäi samuti enamasti märkimata, kellega tegu... Viljad on juba küljes kuid kui kaugele nad valmimisega jõuavad, ei tea...
Ka on õues taimi, nii võrsetest kasvatatuid kui ka näiteks üks huvitav sort - kartulilehtedega "Outdoor Girl", mis tundub väga tubli - oleks ma ainult jõudnud ta kohe kenasti maha istutada. Lootsin, et ehk kasvavad mõned taimed ka pottides kenasti kuid seda saab siiski teha ainult madalakasvuliste puhul. Pealegi kuivavad potid ikkagi väga-väga kiiresti läbi ning siis pole eriti saaki loota...
Aga ma olen selle aastaga ikkagi väga-väga rahul :)
Nii värvilisi saake ja salateid pole meil veel varem olnud!
Sügis on ikka tõeline nauding :)
Ja nii palju!
Tore ülevaade sortidest.
VastaKustutaKasvuhoone pesemisel kasuta lisaks puhastusvahendile ka sinepipulbrit, see tapab seened. Ja kevadel peale taimede istutamise võid nende vahele samuti sinepipulbrit raputada, sest seeneeosed talvituvad mullas.
Aitäh hea soovituse eest - sinepipulber tundub väga mõistlik ja kindlasti kõvasti looduslikum kui mitmed muud vahendid. Kuulsin raadiost ka soovitust pintseldada kasvuhoone puitosi sama valge seguga, millegi puidutüvesid kaetakse...
Kustuta